Męska płodność – fakty i mity na ten tematMTAyNHg3Njg,1Męska płodność jest owiana wieloma mitami, które często nie mają nic wspólnego z prawdą. Rozpowszechniane w sieci prowadzą do błędnej wiedzy na temat płodności. Ekspert kampanii „Płodny Polak” dr Grzegorz Mrugacz obala kilka najpopularniejszych.

Magazynowanie nasienia sprzyja zapłodnieniu

Oszczędzanie plemników, czyli wstrzemięźliwość seksualna, nie sprzyja staraniom o dziecko. Prawdą jest, że uprawianie seksu kilkukrotnie w ciągu dnia skutkuje zmniejszeniem ilości plemników w ejakulacie. Jednak stosunki seksualne rzadsze niż co trzeci dzień, sprawiają, że przetrzymywane nasienie traci na swojej jakości.

Większy, znaczy skuteczniejszy

Rozmiar penisa nie ma wpływu na zapłodnienie komórki jajowej, gdyż ogromna prędkość przemieszczania się plemników powoduje, że centymetr czy dwa długości przyrodzenia nie mają znaczenia. Istotniejsza niż długość męskiego członka jest odległość pomiędzy moszną a odbytem. Amerykańskie badania[1] mówią, że ta wynosząca poniżej 52 mm zmniejsza siedmiokrotnie prawdopodobieństwo zapłodnienia kobiety.

Ciąża od ręcznika

Na wielu forach internetowych pojawiają się zapytania o możliwość zajścia w ciąże w następstwie skorzystania z ręcznika lub deski toaletowej, na których znajdowało się nasienie. Faktycznie, plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do kilku dni, jednak poza naturalnym środowiskiem umierają prawie natychmiast. Ryzyko zapłodnienia komórki jajowej w takich sytuacjach jest bliskie zeru.

Mydło antykoncepcją

Forumowicze twierdzą, że mycie środkami kosmetycznymi męskich narządów płciowych przed stosunkiem zmniejsza szansę na zapłodnienie komórki jajowej. Faktycznie, niektóre substancje chemiczne mają negatywny wpływ na męską płodność. Jednak te stosowane w kosmetykach w żadnym wypadku nie zagrażają plemnikom. Przed chwilami rozkoszy, po kostkę mydła można sięgnąć bez jakichkolwiek obaw.

Stosunek przerywany jako zabezpieczenie przed ciążą

Jeżeli do wytrysku dochodzi poza pochwą, jednak wcześniej miał miejsce stosunek bez zabezpieczenia, istnieje ryzyko zapłodnienia. Preejakulat, czyli substancja wydobywająca się z penisa jeszcze przed wytryskiem, również zawiera plemniki. Są one często słabszej jakości, niż te znajdujące się w samej spermie – lecz nadal jest to sytuacja ryzykowna.

Alkohol pomoże w poczęciu

Alkohol pobudza ludzkie zmysły jednak należy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności jest właśnie on. Rozbudza ludzkie pragnienia, lecz jego wpływ na plemniki jest raczej usypiający. Spożywany sporadycznie w rozsądnych ilościach nie zaszkodzi mężczyźnie w poczęciu.

[1] Shanna Swan, University of Rochester Medical Center University of Rochester Medical Center, 2005

 

 

źródła:

http://facet.onet.pl/meska-plodnosc-fakty-i-mity/6nyc58

http://facet.interia.pl/seks-i-zwiazki/news-fakty-i-mity-o-meskiej-plodnosci,nId,1882182

http://plodnypolak.pl/fakty-i-mity-o-meskiej-plodnosci/

Aktualności

© Dr Piotr Jakubik 2017