Czy laptop wpływa na bezpłodność?laptopPytanie, czy laptop może mieć negatywny wpływ na męską płodność, powraca od kilku lat. Lekarze ostrzegają, że laptop może być w takiej sytuacji niebezpieczny dla mężczyzny i prowadzić do bezpłodności. Wyniki badań, przeprowadzonych na potrzeby kampanii Płodny Polak pokazują, że niemal co 2. mężczyzna przyznaje, że trzyma przenośny komputer na kolanach. Chociaż naukowcy wykazali iż trzymanie laptopa na kolanach negatywnie wpływa na jakość plemników, to nie potwierdzono, że prowadzi do bezpłodności.

Spermatogeneza, czyli produkcja plemników przebiega prawidłowo w około 35-35,5°C, czyli niższej niż normalna temperatura ciała. Z tego względu jądra umieszczone są w mosznie na zewnątrz organizmu. Tylko w takim środowisku produkcja plemników zachodzi w sposób prawidłowy. Dlatego, aby zachować zdrowie prokreacyjne należy wystrzegać się czynności, które mogą podwyższać temperaturę organizmu lub prowadzić do przegrzania poszczególnych części ciała. Nawet jeżeli mężczyzna rzadko korzysta z laptopa na kolanach, to na temperaturę męskich jąder ma wpływ wiele codziennych czynności. Należą do nich m.in. kąpiel w gorącej wodzie, korzystanie z sauny, siedzący tryb życia, noszenie obcisłej bielizny czy podgrzewanie foteli w samochodzie.

Niepokojący jest fakt, że 43% badanych przyznało, że pracuje w trybie siedzącym. Eksperci kampanii „Płodny Polak” podkreślają, że grupą szczególnie narażoną na problemy z płodnością mogą kierowcy. Spędzają oni wiele godzin w tej samej pozycji, a to sprzyja podnoszeniu temperatury wewnątrz moszny.

Badania wykazały także, że co czwarty mężczyzna nosi obcisłą odzież, a co 10. korzysta z podgrzewanych foteli w samochodzie. Jak pokazują wyniki raportu każdego dnia panowie nieświadomie wykonują czynności, które mogą stanowić przeszkodę w poczęciu potomka.

Aby uniknąć niechcianych konsekwencji takiego postępowania można, w ciągu dnia, zastosować drobne triki, które pobudzą produkcje plemników. Zamiast przerwy na papierosa wolną chwilę warto wykorzystać na ćwiczenia nóg – wymachy, kręcenie kółek i zataczanie ósemek. Należy to robić tak, aby zaangażować całe nogi, nie tylko stopy. Nie od dziś wiadomo również, że na męską płodność ogromny wpływ ma także dieta. Dobrym nawykiem jest podgryzanie w ciągu dnia pestek dyni bądź słonecznika. Produkty te są cennym źródłem cynku, który nazywany jest pierwiastkiem męskości, a to dlatego, że poprawia gospodarkę hormonalną jąder.

 

 

 

Źródła:

http://plodnypolak.pl/czy-laptop-moze-zagrazac-plodnosci/
http://wyborcza.pl/1,76842,8630589,Laptop_zagraza_plodnosci_.html
http://plodnypolak.pl/
https://portal.abczdrowie.pl/mit-o-wplywie-laptopa-na-plodnosc-potwierdzony-czy-obalony

Aktualności

© Dr Piotr Jakubik 2017